Hlavní stránka |Kontakty | Podporují nás | NGBŽ v médiích | Archív aktualit

Národní genetická banka živočichů (NGBŽ)

NGBŽ shromažďuje dostupné vzorky tkání volně žijících obratlovců České republiky, zajišťuje jejich kvalitní dlouhodobé uchování a spravuje široce přístupnou databázi těchto vzorků. Do databáze banky jsou zařazovány také další genetické vzorky živočichů (např. ze skončených vědeckých projektů nebo vzorky skladované v muzeích), které mohou pocházet z celého světa. Cílem NGBŽ je zpřístupnit existující genetické vzorky pro (další) výzkum a tím přispět také ke zkvalitnění naší druhové ochrany.

Sekretariát NGBŽ:

Ústav biologie obratlovců AV ČR, v. v. i.

pracoviště Studenec
Studenec 122, 675 02 Koněšín

E-mail: info@ngbz.cz
Tel.: +420 560 590 612
Mobil: +420 608 549 416

Příběhy biologických sbírek Akademie věd ČR – nová brožura pro veřejnost

Osm různých biologických sbírek ze tří ústavů Akademie věd ČR se spojilo, aby popovídaly své příběhy. Proto máte nyní možnost se nejen dozvědět, jaké různé sbírky na Akademii věd vůbec existují, ale také to, k čemu všemu mohou být dobré. Vyslechněte si příběh o tom, že nejen patogeny samotné, ale i jejich odolnost vůči léčivům se mohou šířit prostředím, že nám sinice mohou pomáhat s omezováním půdní eroze či proti Alzheimerově chorobě nebo příběh sýčka volajícího po záchraně…


Brožura byla vytvořena v roce 2017 na základě stejnojmenné výstavy velkoformátových panelů. Její vznik byl podpořen programem ROZE Strategie AV21 Akademie věd ČR.